środa, 3 października 2012

Filozofia Fashion Week Poland

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pierwszy Fashion Week odbył się 1943 roku w Nowym Jorku pod nazwą Press Week. Miał on na celu wypełnienie luki powstałej w wyniku II Wojny Światowej, kiedy branża nie była w stanie udać się do Paryża, aby zobaczyć prezentacje francuskich domów mody. Eleanor Lambert zorganizował wydarzenie, aby pokazać amerykańskich projektantów dziennikarzom, którzy wcześniej zaniedbywali tych twórców. Nowojorski Tydzień Prasy został bardzo dobrze przyjęty, co dało początek cyklicznym tego typu wydarzeniom w Paryżu, Mediolanie, Londynie, a obecnie niemal w każdej stolicy danego kraju. Polska natomiast od lat organizowała pokazy Mody Polskiej, Międzynarodowe Targi Łódzkie i Poznańskie. Jednak daleko nam było do imprez modowych organizowanych w Europie i na całym świecie. Dopiero Jacek Kłak wraz z Irminą Kubiak podjęli się organizacji Fashion Week Poland. Pierwsza edycja FashionPhilosophy Fashion Week Poland odbyła się w maju 2009 roku w Łodzi, gdzie każdego dnia pokazy obserwowało 1000 osób - dziennikarze, styliści, redaktorzy i miłośnicy mody. Gwiazdami tej edycji byli: Agatha Ruiz De La Prada, Gaspard Yurkievich i Kenzo Takada. W kolejnych edycjach Fashion Week Poland to głównie polscy designerzy gromadzili największą publiczność. Swój sukces tej imprezie zawdzięczają, m.in. duet Paprocki & Brzozowski, MMC Studio, Łukasz Jemioł, Agnieszka Maciejak, ZUO Corp, Bohoboco, Agata Wojtkiewicz, Łucja Wojtala, Wiola Wołczyńska, Konrad Parol czy Maldoror. To dzięki Tygodniowi Mody polscy projektanci zaczęli projektować modę sezonową tak, jak to mają w zwyczaju światowe marki. Społeczność zaczęła nosić się dużo lepiej i z pomysłem, widząc, że w naszym kraju również tworzy się kolekcję pret'a'porter w rozsądnej cenie i doskonałej jakości. Jednak łódzkie święto mody to nie tylko pokazy znanych projektantów i marek, to również debiuty awangardowych twórców (OFF Out Of Schedule), wystawy młodych, zdolnych fotografów mody (Young Fashion Photographers Now), wykłady i szkolenia prowadzone przez uznanych trenerów i światowe autorytety (Let Them Know), Fashion Film Festival oraz Showroom. 

W tym roku Fashion Week Poland nawiązał wieloletnią współpracę z amerykańską agencją IMG Fashion, która organizuje tygodnie mody w Nowym Jorku, Londynie, Tokyo czy Berlinie. Jest to ogromna szansa na rozwój i nowe możliwości dla FashionPhilosophy. Do tej pory projektanci prezentujący kolekcje w Łodzi mogli zaprezentować swój talent w Lizbonie, Berlinie, Lwowie i Wiedniu. Dzięki IMG najzdolniejsi być może zaistnieją za oceanem, za co trzymam mocno kciuki. Siódma edycja największej imprezy modowej w Polsce odbędzie się w dniach 24-28 października w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej, gdzie powstanie miasteczko modowe godne przyjąć zagranicznych dziennikarzy, gwiazdy showbiznesu, stylistów i tysiące osób zainteresowanych modą. Gośćmi specjalnymi będą Dawid Tomaszewski, którego kreacje zyskały aprobatę samej Anny Wintour oraz Małgorzata Dudek, której suknie publikowane są w Vogue'u i noszone przez światowe gwiazdy. 

Zatem nie pozostało nam nic innego, jak odliczać dni do tego wydarzenia. FashionPhilosophy Fashion Week Poland to dla wszystkich miłośników kilkudniowe obcowanie w cztery oczy z modą, projektantami i trendami na najbliższy sezon. Do zobaczenia w Łodzi. 


Szczegółowy harmonogram pokazów 7 edycji znajdziecie na http://www.fashionweek.pl/newsc/show/263/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz