wtorek, 15 marca 2011

Anna Wintour - Diabeł nie taki straszny
Anna Wintour od kilkunastu lat jest redaktor naczelną amerykańskiego Vogue'a. Zyskała już wiele przydomków, jak Nuklearna Wintour, Editrix, Diabeł. Jednak żeby osiągnąć tak wiele, musiała ciężko pracować by udowodnić, że jest najlepsza. W wieku 15 lat dzięki swojemu ojcu, rozpoczęła pracę w prestiżowym butiku BIBA a następnie w domu towarowym Harrods. Porzuciła edukację gdyż uważała, że "Albo znasz się na modzie albo nie" i tu miała ogromną rację, gdyż tego zawodu nauczyć się nie da! Na poważnie do świata mody wkroczyła w 1970 roku obejmując stanowisko asystenta wydawcy w Harper's & Queen. Następnie pracowała w Harper's Bazaar, Viva, Sawy, brytyjskim Vogue i House & Garden. Jej marzeniem jednak zawsze było zostać redaktorką naczelną amerykańskiego Vogue, co udało jej się w 1988 roku, zastępując na tym stanowisku nieugiętą w swojej wizji pisma, Grace Mirabelle.
Anna Wintour przez te wszystkie lata stała się najbardziej wpływową osobą w świecie mody, trendsetterką oraz odkrywczynią nowych projektantów mody. Gdy choć jeden szczegół nie odpowiada Annie w sesji zdjęciowej lub wydaniu Vogue wszystko jest natychmiast zmieniane, nie zważając na koszty tego przedsięwzięcia. Przyjaźni się z wieloma projektantami (Karl Lagerfeld, Donatella Versace, Dole & Gabbana i Olivier Theyskens). Gdy była młodą dziewczyną uwielbiała nosić tylko i wyłącznie ubrania Chanel, dzisiaj w pracy stawia na biały T-shirt i jeansy. Jej znakiem rozpoznawczym są ogromne ciemne okulary. Plotka głosi, że nosi je ponieważ ma ogromną wadę wzroku i często nie poznaje mijających ją ludzi.
Editrix stworzyła otoczkę ambitnej pracoholiczki. Jej determinacja i dążenie do celu są powodem wielu fascynacji, ale także agresji ze strony konkurencyjnych pism. Jest niezwykle zimną i zamkniętą w sobie kobietą o wysokich predyspozycjach. Niezwykle wymagająca Anna nie lubi kontaktu wzrokowego oraz zbyt dużego kontaktu z pracownikami przez co zakazuje się im jazdy z nią w windzie. Bezlitosna kobieta w ciemnych okularach z wielkim autorytetem. Mimo wszystko wielu jej współpracowników mówi o niej przychylnie. Do historii przeszedł już film "Diabeł ubiera się u Prady", który powstał na podstawie książki Lauren Weisberger (była asystentką Anny) o tym samym tytule. Polecam film i książkę a także biografię redaktorki "Zawsze w pierwszym rzędzie. Królowa VOGUE Anna Wintour".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz