wtorek, 22 maja 2012

Znaczki z kultowymi kreacjami brytyjskich projektantów

Moda jest jedną z najważniejszych gałęzi brytyjskiego przemysłu, a zasięg trendów wykreowanych na Wyspach nie ma granic. Aby uhonorować to dziedzictwo, brytyjska poczta - Royal Mail - wydała serię znaczków z ikonicznymi kreacjami brytyjskich projektantów. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Przy wyborze dziesięciu strojów, które trafiły na znaczki, pomagali eksperci ze znanego brytyjskiego muzeum mody Victoria & Albert Museum. Na znaczkach podziwiać można m.in. słynną wielokolorową sukienkę w kratkę Vivienne Westwood, którą w 1993 roku prezentowała na wybiegu Naomi Campbell. Inne kultowe kreacje to złota suknia Zandry Rhodes z kolekcji inspirowanej epoką elżbietańską (1981) oraz garnitur Tommy'ego Nuttera zaprojektowany specjalnie dla Ringo Starra. Jak podkreśla Royal Mail - miał to być hołd dla branży przemysłu, która zatrudnia prawie milion osób i wnosi do brytyjskiego skarbca ok. 21 mld funtów.

Na każdym znaczku kreacje prezentuje pozbawiony twarzy model lub modelka, dzięki czemu cała uwaga skupia się na strojach sfotografowanych przez Solve'a Sundsbo, który ma na swoim koncie m.in. kampanie reklamowe dla domów mody Tom Ford, Yves Saint Laurent, Dior, Gucci, Hermes, Bally i Armani. 10 znaczków obejmuje okres ponad pół wieku brytyjskiej mody. Najstarsza kreacja pochodzi z 1945 roku, najmłodsza z kolekcji współczesnych.
Jedna z najbardziej zaskakujących to oczywiście dzieło najwybitniejszego brytyjskiego projektanta, Alexandra McQueena (1969-2010). Kreacja z kolekcji "Horn of Plenty" od stóp do głów pokryta jest czarnymi piórami kaczki i bardziej, nawet jak na standardy haute couture, przypomina kostium teatralny niż strój do noszenia.

Wśród kreacji wybranych na znaczki nie zabrakło także projektów Ossiego Clarka, Paula Smitha, Hardy'ego Amiesa, Granny Takes a Trip (pierwszego "psychodelicznego" butiku w Londynie), Jean Muir i Normana Hartnella, który był twórcą sukni ślubnej Elżbiety II oraz jej stroju koronacyjnego.

"Wielka Brytania jest na całym świecie znana z kreatywności swoich projektantów - od glamouru i wyrafinowania Normana Hartnella zaczynając, przez punkowe inspiracje Vivienne Westwood i na światowej klasy krawiectwie wysokim Alexandra McQueena kończąc. Moda staje sie pomału największą gałęzią brytyjskiej gospodarki. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy uhonorować projektantów, który przyczynili się do takiego rozwoju" - wyjaśnił Philip Parker, rzecznik Royal Mail. 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz