piątek, 4 listopada 2011

Finał piątej edycji Fashion Week Poland – Blessus, Wojtala, Jaroszewska i Dawid Tomaszewski

W niedzielę piąta edycja Fashion Week Poland dobiegła końca. Na wydarzenie zjechały tłumy pasjonatów mody, w tym gwiazdy z pierwszych stron gazet. I chyba się nie zawiedli. Z powodzeniem można uznać, że łódzki tydzień mody to impreza na najwyższym poziomie. Pokazy najlepszych polskich projektantów, przeplatane artystycznymi kolekcjami.


Ostatni dzień rozpoczął się pokazami Sylwii Rochali i Olgi Szynkarczuk w strefie OFF OUT OF SCHEDULE. Obie kolekcje były na dość wysokim poziomie i bardzo dobrze wykonane technicznie. Podczas Designer Avenue swoje kolekcje na sezon wiosna-lato 2012 zaprezentowali: Szumik 100%, Blessus, Łucja Wojtala, Aga Pou, Natasha Pavluchenko, Agata Wojtkiewicz, Polygon, Natalia Jaroszewska i Dawid Tomaszewski.
Poziom pokazów był bardzo różny. Projektanci marki Blessus - Marta Matuszewska i Michael Hekmat- pokazali kolekcję „Navaho”, której inspiracją była kultura indiańska oraz klimat dalekiej Arizony, stąd intensywna kolorystyka i wzorzyste desenie. Najważniejszym elementem każdej sylwetki jest ukryty zamek błyskawiczny, dzięki czemu sukienka do pracy może szybko zmienić się w wieczorową suknię.


Linię unikatowych dzianin, w której każdy żakard został specjalnie zaprojektowany i wykonany z najwyższej jakości przędzy zaprezentowała Łucja Wojtala. Kolekcja inspirowana inspirowana jest geometrycznymi kształtami z estetyki ludów pierwotnych Ameryki Północnej i Południowej, Turcji, Indii oraz Afryki. Połączenie elementów kultur z całego świata dało mieszankę, która można nazwać „globalnym pierwotnym folkiem w nowoczesnym wydaniu”.


Namiot - gdzie odbywały się pokazy - zaczął pękać w szwach podczas dwóch ostatnich pokazów. Natalia Jaroszewska, absolwentka ASP w Łodzi, która projektuje od 2001 roku pokazała 200% kobiecości. W najnowszej kolekcji widać konsekwentne stawianie kobiety na pierwszym miejscu. Obojętnie czy modelka ubrana jest w zwiewną, romantyczną kreację, czy obcisły kostium, zawsze wygląda elegancko i z klasą. Jaroszewska po raz kolejny udowodniła, jak ważna, obok samego projektu, jest wysoka jakość tkanin, precyzja wykończenia i dbałość o najmniejszy detal.


Totalnym oczarowaniem zaskoczył publiczność gość specjalny Fashion Week Poland – Dawid Tomaszewski. Główna inspiracją najnowszej kolekcji pt. VANITAS FLOWERS było malarstwo XVII wieku i obecność w nim tematyki przemijania. Transparentne wzory kwiatowe w kolekcji to alegoria witalności, ale jednocześnie śmiertelności gdyż tak właśnie projektant postrzega śmierć - jako pozytywną część życia. Do uszycia kolekcji Dawid użył najlepszych jakościowo tkanin oraz drogich kamieni. Zaprezentowane show bardzo przypominało dawne pokazy Alexandra McQueena, ale bez wątpienia był to jeden z najlepszych pokazów całej edycji Fashion Week Poland.


foto: Łukasz Szeląg i Michał Tuliński / Moda Forte Fashion Week Poland

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie, nie można narzekać. Mi do gustu przypadła kolekcja Łucji Wojtaly. Coś nowego na polskiej scenie mody i nawet po mimo mojega braku sympatii do folku z ciekawością oglądam każdą sylwetkę.
    Dawid Tomaszewski... bardzo pozytywnie, kracje na naprawdę wysokim poziomie, a do tego intrygująca stylizacja. Niby awangardowo, ale te buty, torby takie codzienne. Bardzo ciekawy mix.
    Podziękowania dla wszystkich uczestników FWP, a przede wszystkim dla organizatorów. Dobrze, że Was mamy.

    OdpowiedzUsuń